DZIAŁALNOŚĆ PUNKTÓW NIEODPŁATNEJ POMOCY PRAWNEJ I NIEODPŁATNEGO PORADNICTWA OBYWATELSKIEGO
Przepisy ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej określają zasady udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej.
Nieodpłatna pomoc prawna przysługuje każdej osobie fizycznej, która złoży oświadczenie,że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej.
Oświadczenie składa się osobie udzielającej nieodpłatną pomoc prawną, a osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą dodatkowo składa oświadczenie o niezatrudnianiu innych osób w ciągu ostatniego roku (pomoc ta jest pomocą de minimis).
Osoby uprawnione mogą przekazać anonimowo opinię o udzielonej im poradzie – otrzymanej nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczonym nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim. Opinia może być przekazywana przez osoby uprawnione poprzez wypełnienie ankiety w miejscu świadczenia pomocy (po wypełnieniu umieszcza się ją w specjalnie przygotowanej urnie przeznaczonej na opinie) lub przekazywana drogą elektroniczną bezpośrednio do Urzędu Miasta Olsztyn.
Osoby ze szczególnymi potrzebami, o których mowa w art. ustawie z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (Dz. U. z 2020 r. poz. 1062), mogą przekazać opinię o udzielonej pomocy także listownie lub pod wskazanym numerem telefonu.
ZAPISY
Termin wizyty w punkcie można ustalić pod numerem telefonu 507-410-198
w dni robocze w godzinach pracy Urzędu Miasta
Informujemy o możliwości korzystania z dyżurów specjalistycznych, utworzonych na terenie całego kraju – za pomocą środków porozumiewania się na odległość. Zapisy za pośrednictwem strony internetowej https://np.ms.gov.pl. Lista dyżurów specjalistycznych na stronie https://np.ms.gov.pl/aktualnosci/Komunikat,54
Komunikat w związku z zagrożeniem COVID-19
W związku z przeciwdziałaniem zagrożeniom związanym z COVID-19, w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo osób korzystających z nieodpłatnych porad prawnych oraz nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego oraz osób świadczących porady, wprowadzona została możliwość udzielania pomocy także za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość, w czasie obowiązywania stanu epidemii / zagrożenia epidemicznego.
Komunikat dla uchodźców wojennych z Ukrainy i Ukraińców mieszkających w Polsce
System nieodpłatnej pomocy funkcjonujący na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej (Dz. U. z 2021 r. poz. 945) pozostaje do dyspozycji wszystkich osób przebywających w Polsce, w tym również obcokrajowców. Nie jest konieczne uprzednie złożenie wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej.
Szczegółowe informacje w załaczniku "Informator - język ukraiński" oraz na stronie https://np.ms.gov.pl/aktualnosci/pomoc_dla_ukrainy,63
Dodatkowe informacje o nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim znajdują się w załącznikach oraz na stronach internetowych:
https://np.ms.gov.pl/
https://www.gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-darmowej-pomocy-prawnej